Home / Ciekawostki / VII Forum Dolnośląskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku

VII Forum Dolnośląskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Dolnośląskie Uniwersytety Trzeciego Wieku spotkały się po raz siódmy. Tym razem miejscem spotkania były Ząbkowice Śląskie ( w sobotę, 20 kwietnia), a honorowy patronat objęli: Lidia Geringer poseł do parlamentu europejskiego, Rafał Jurkowlaniec marszałek województwa dolnośląskiego, Stanisław Jurcewicz senator RP. Temat przewodni VII Forum to „Historia i sztuka nie tylko pędzlem malowane.”
Po powitaniu gości, wystąpiła dr Walentyna Wnuk z prelekcją „Idea spotkań Dolnośląskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku” – pomysłodawczyni organizowania takich forów. Bardzo ciekawy był panel dyskusyjny „Kultura wczoraj i dziś” z udziałem przedstawicieli Europarlamentu, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz władz lokalnych. Krótki koncert muzyki poważnej zakończył pierwszą część spotkania. Po przerwie kawowej uczestnicy Forum wzięli udział w ciekawie przygotowanych warsztatach: „Zabytki Ząbkowic Śląskich w obiektywie”, „Sztuka łączy”, „Szlakiem Marianny Orańskiej”, muzykoterapia, mały spektakl teatralny, lub w panelu dyskusyjnym „Polityka a trzeci wiek” z udziałem parlamentarzystów, radnych, przedstawicieli władz i słuchaczy UTW ( było burzliwie!).
To co zostało wykonane na warsztatach, zaprezentowano wszystkim uczestnikom w trakcie podsumowania. Był więc pokaz zdjęć Ząbkowic, wspólnie namalowany obraz, scenka teatralna, wspólne śpiewanie i wyznaczony na mapie turystyczno-historyczny szlak Marianny Orańskiej. VII FORUM towarzyszyły imprezy „poboczne” – wystawa prac słuchaczy Ząbkowickiego UTW, kiermasz z warsztatów terapii zajęciowej w Opolnicy, wystawa 725 – lecia Ząbkowic Śląskich oraz ogłoszony sporo wcześniej konkurs poetycki. Nam, przedstawicielom Noworudzkiego UTW było szczególnie miło, gdyż jedna z naszych słuchaczek – Pani Krysia Sykuła, zdobyła drugie miejsce w tym konkursie i stosowną nagrodę odebrała na Forum z rąk Pani poseł Moniki Wielichowskiej. Po obiedzie chętni uczestnicy udali się jeszcze na wycieczkę po mieście i VII FORUM DUTW zostało zakończone.
Następne za rok w Zgorzelcu. Do zobaczenia!

Noworudzki UTW
Anna Szczepan