Home / Kultura / Sukces premiery Vampirii

Sukces premiery Vampirii

W niedzielę 24 listopada b.r. odbyła się uroczysta premiera musicalu „Vampiria” w wykonaniu Młodzieżowego Teatru Muzycznego działającego przy Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda.
Tego wieczoru organizatorzy zaczarowali salę sportową w Ludwikowicach, zamieniając ją w prawdziwy teatr. Spośród przygotowanych ponad dwustu miejsc siedzących, o godzinie 18.00 nie pozostało żadnego wolnego krzesełka. Musical w reżyserii Bożeny Wilk, z choreografią Agnieszki Dratwy-Orwat oraz scenografią Moniki Stokłosy, opowiadał o miłosnej historii wampirów, pełnej tańca, muzyki i fantastycznie wykonanych piosenek.
Gra świateł, dźwięku i efektów dymnych, umożliwiła widzom wejście w odpowiedni nastrój i klimat ponadgodzinnego spektaklu. Dowodem na sukces musicalu były gorące owacje, kwiaty, oraz mnóstwo miłych słów skierowanych do wykonawców i organizatorów. W kolejnych dniach (25-27 listopada) musical zaprezentowany został jeszcze pięciokrotnie, głównie na potrzeby szkół. Wśród widzów znaleźli się uczniowie szkół z terenu miasta i gminy Nowa Ruda, oraz gminy Głuszyca. Łącznie w ciągu czterech dni, w sali Centrum Kultury w Ludwikowicach Kłodzkich spektakl obejrzało około 1200 osób.
Praca instruktorów i ich podopiecznych, a także organizatorów tego przedsięwzięcia, została w pełni doceniona niezliczoną ilością braw i ciepłych słów. Dlatego już dziś dyrektor Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda zastanawia się nad wystawieniem musicalu poza gminą. Wśród pierwszych miejsc wymienia salę widowiskową w noworudzkim MOK-u, gdzie prawdopodobnie w styczniu odbędzie się kolejna odsłona „Vampirii”. Napływają także propozycje współpracy z innych miejscowości, jest więc całkiem możliwe, że sława młodzieżowego teatru zawędruje w dalsze zakątki powiatu czy województwa.

Warto dodać, że przygotowania do musicalu oraz zakup niezbędnego do organizacji sprzętu (w tym oświetlenia i nagłośnienia) współfinansowane były ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania 413 pn. Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego PROW 2007-2013. Projekt pod nazwą „Sowiogórski Młodzieżowy Teatr Muzyczny” realizowany był w okresie od stycznia do grudnia 2013 roku. Oczywiście to nie koniec działalności teatru muzycznego. Już teraz dyrektor Centrum Kultury Piotr Postrożny wraz z twórcami musicalu – Bożeną Wilk i Agnieszką Dratwą-Orwat – zaczynają rozważać podjęcie prac nad kolejnym widowiskiem, którego zwieńczeniem byłaby premiera na jesień 2014 roku. Warto zatem śledzić poczynania teatru muzycznego, tak prężnie działającego w Ludwikowicach Kłodzkich.

Obsada:
Piotr Sapieja, Paulina Karcz, Anna Cieślińska, Małgorzata Mania, Klaudia Leszczyńska, Marta Świstowska, Patrycja Hupało, Natalia Hupało, Weronika Cieślińska, Alma Cywka, Aleksandra Chmiel, Maja Jakubowicz, Ewa Garbiak, Natalia Pasek, Monika Ogrodnik, Martyna Żurawiel.