Home / Wydarzenia lokalne / Spotkanie integracyjne „Aktywni 60+” w Nowej Rudzie

Spotkanie integracyjne „Aktywni 60+” w Nowej Rudzie

W miniony piątek (25 października) noworudzka grupa programu „Aktywne życie po 60-tce” gościła pozostałych uczestników programu. Czterdzieści osób z Mietkowa i z Wrocławia spotkanie rozpoczęło od zwiedzania Muzeum Górnictwa, skąd po dwóch godzinach (były bowiem dwie grupy zwiedzających) wszyscy wyszli bardzo zadowoleni – a niektórzy i nieźle umazani węglem – bo w kopalni byli po raz pierwszy w życiu. Sympatyczni, młodzi przewodnicy stanęli na wysokości zadania i w sposób bardzo przystępny, a często i żartobliwy, opowiedzieli o pracy w kopalni i jej historii.
Następnie cała grupa udała się na spacer po Nowej Rudzie, wysłuchując po drodze jej dziejów, legend i ciekawostek, i zatrzymując się w co bardziej interesujących miejscach. Położone na pagórkowatym terenie nasze miasto niezmiernie się podobało, a Rynek z ratuszem i kościół św. Mikołaja wywołały prawdziwe ochy i achy. Czas mocno gonił i nie wszystko (nawet tylko najciekawsze) zdążyliśmy pokazać. Po drodze do MOK, gdzie czekał na nas autobus, udało się jeszcze wtrącić słówko o browarze, trzech kuźniach istniejących w dawnych czasach, kościele Bożego Ciała i Franzu Eckercie, i pokazać Aleję Gwiazd.
Piętnaście minut później cała grupa (łącznie z noworudzką) zawitała do CBI, w progi którego wprowadziła wszystkich szefowa Noworudzkiego UTW, Pani Karolina Popiel (też uczestnicząca w programie), a wszystkich seniorów przywitał burmistrz, Tomasz Kiliński. W trakcie spotkania wyświetlony został film o Nowej Rudzie, a w czasie całego spotkania miasto można było obejrzeć na prezentowanych zdjęciach.
Nie zabrakło kawy z ciastkiem i lampki dobrego wina, a także części artystycznej w wykonaniu noworudzian. Piosenkę „Szła babeczka do laseczka” ochoczo zaśpiewali wszyscy razem, pod kierunkiem chórzystek z chóru Noworudzkiego UTW. Na zakończenie wizyty uczestnicy zostali obdarowani materiałami promującymi walory turystyczne Nowej Rudy. To spotkanie było trzecim spotkaniem integracyjnym seniorów uczestniczących w programie „Aktywne życie po 60-tce” (poprzednie odbyły się w Mietkowie i we Wrocławiu).
Program obejmujący nie tylko spotkania integracyjne, ale także szkoleniowe (informatyka, lektorat języka angielskiego, trening pamięci) i rekreacyjne (nordic walking, gimnastyka w wodzie) trwać będzie jeszcze przez cały listopad, a finał przewidziany jest na początek grudnia we Wrocławiu.
Anna Szczepan
(także uczestniczka programu)