Home / Ciekawostki / Ruiny wieży w Bożkowie

Ruiny wieży w Bożkowie

Po krótkiej wakacyjnej przerwie turystyczna grupa słuchaczy NUTW rozpoczęła swoje wycieczki po ciekawych miejscach naszej okolicy. 11 września wybór padł na sztuczne ruiny wieży na Grodziszczu w Bożkowie. Nieco spóźnionym PKS-em dojechaliśmy do Bożkowa. I tu na początek przywitał nas trochę szokujący widok. Zawalony budynek i jakby ironicznie zachowany na swoim miejscu kaloryfer ze smętnie zwieszonym na nim telefonem. Pierwsze wrażenie okropne. Także widok pootwieranych na oścież pałacowych okien wzbudził nasze zdziwienie – przecież w nocy padało i to mocno , więc zapewne woda dostała się do wnętrz, niszcząc to co jeszcze pozostało.
Do ruin wieży – zameczku nie prowadzi żaden szlak. Do z daleka widocznej wieży szliśmy więc na azymut polnymi drogami. Dojść się da, ale co by komu szkodziło, gdyby turyści mogli skorzystać z turystycznego, chociaż jako tako utrzymanego i wyznakowanego szlaku? Pozostałości sztucznej romantycznej wieży pochodzą z samego początku XIX wieku.
Była to dość ciekawa budowla, w której murach umieszczono kamienne detale rzeźb pochodzących z innych budowli np. kartusz z szesnastowiecznym herbem Brzegu, czy płyty nagrobne pochodzące z XVI/XVII wieku. Kiedyś miejsce to cieszyło się dużą popularnością, także jako punkt widokowy na najbliższą okolicę. Dzisiaj nie ma już kartusza z herbem, nie ma nagrobnych płyt. Nie ma też schodów, więc wejść na wieżę się nie da. Ruina ruiny można powiedzieć… Mocno ubłoceni po spacerach polnymi drogami dotarliśmy do leśniczówki. Trochę nam się poprawił humor widokiem ładnie odremontowanego zameczku. Dalej już znaną sobie drogą dotarliśmy do stodoły na Zagórzu, a stamtąd już prosto do centrum Słupca. Mimo nienajlepszej pogody wycieczka okazała się bardzo sympatyczna.
Noworudzki UTW
Anna Szczepan