Home / Ciekawostki / Przed Leo Messim najlepszy był Teodor Peterek

Przed Leo Messim najlepszy był Teodor Peterek

„Niedawno Leo Messi, strzelając bramki w siedemnastu ligowych meczach z rzędu, ustanowił kolejny rekord. Mało kto wie, że wcześniej należał on do Teodora Peterka, który w 189 ligowych meczach w I lidze strzelił 159 goli.” – pisze Jakub Guder w Gazecie Wrocławskiej (wydanie nr 75 z dnia 29.03.2013).
Teodor Peterek (Mietlorz, Teo), legendarny napastnik Ruchu Wielkie Hajduki, urodził się w 1910 roku na Górnym Śląsku w Świętochłowicach i dla śląskich drużyn strzelał bramki – głównie głową – na przestrzeni 20 lat. Król strzelców, reprezentant Polski, ostatniego gola strzelił mając 38 lat (mecz I-ligowego Ruchu z ZZK Poznań). Wtedy też postanowił, że więcej już grać nie będzie i zostanie trenerem.
Jako trener właśnie, w 1962 roku trafił (a właściwie został ściągnięty) do Słupca. Kiedy obejmował swoją opieką słupieckich piłkarzy, drużyna grała w klasie B. Trzy lata później słupczanie grali już w III lidze. W naszym Górniku grali trzej synowie Teodora: Werner, Zygmunt i Eugeniusz. Dwaj pierwsi trafili potem do Śląska Wrocław. Teodor Peterek zmarł w 1969 roku i został pochowany na słupieckim cmentarzu.
Zainteresowanym bliższymi szczegółami z życia Teodora Peterka polecam artykuł Jakuba Gudera w Gazecie Wrocławskiej ( nr 75) „Snajper, od którego lepszy jest tylko Messi”.

Anna Szczepan
(na podstawie Gazety Wrocławskiej nr 75 z 29.03.2013)