Home / Ciekawostki / Co z tym powietrzem?

Co z tym powietrzem?

28 marca 2014 r. na Politechnice Łódzkiej odbyło się XXIV Seminarium Uczniowsko – Studenckie poświęcone problemom ochrony środowiska. Seminarium otworzył uroczyście prof. dr hab. inż. Ireneusz Zbiciński, podkreślając iż dla licznie przybyłych młodych ludzi udział w imprezie może być przedsmakiem udziału w prawdziwym życiu akademickim i poważnej nauce. Do udziału w seminarium zaproszono uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, zainteresowanych zagadnieniami ekologii i ochrony środowiska. Celem seminarium było zwrócenie uwagi na złożone problemy ekologiczne i środowiskowe pomiędzy gospodarką globalną a środowiskiem i rozwojem społeczeństw oraz wpływ środowiska i jego zasobów na kształt naszego życia.
Młodzież noworudzka uczestniczyła w tych spotkaniach już po raz szósty, wygłaszając referaty (m.in. właśnie „Co z tym powietrzem?”), prezentując postery i plakaty. Tematyka wystąpień była bardzo zróżnicowana, a przygotowało się do niej aż 240 uczniów. Nasza młodzież uczestniczyła w bardzo ciekawych dyskusjach, zapoznała się z badaniami i sposobem ich prezentacji innych uczestników spotkania. Według prof. dr hab. inż. Ireneusza Zbicińskiego „ poważne dyskusje, bardzo ciekawe i zaangażowane prace, uwidaczniają jak istotne dla młodego pokolenia są sprawy związane z ochroną naszego środowiska”. Pan profesor pochwalił młodzież z Nowej Rudy „za silne zaangażowanie w życie lokalnej społeczności ”. Na zakończenie seminarium rozdano dyplomy i nagrody, a wśród nagrodzonych nie zabrakło noworudzian. W ramach konkursu w kategorii poster II miejsce zajęli Małgorzata Szałęga i Jakub Gorlach kl. III, Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza w Nowej Rudzie za „Ocenę zmian czystości powietrza na podstawie skali porostowej” a III miejsce Adriana Pęcak, Jakub Gorlach kl. III, Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza w Nowej Rudzie za „Zanieczyszczenie światłem”
Dziękujemy nauczycielom za zachęcenie młodzieży do podjęcia poszukiwań i badań dotyczących zrównoważonego rozwoju a za pomoc w przygotowaniu wystąpień Paniom Teresie Bazale, Danucie Hajzler , Monice Jarząbek i Panu Romanowi Głazowi.

Anna Szczepan
na podstawie informacji
Pani Teresy Fereżyńskiej – Dolnośląski Klub Ekologiczny

IMG_0233

IMG_0240