Home / Ciekawostki / Księżna Daisy, Pani Zamku Książ

Księżna Daisy, Pani Zamku Książ

W tym roku, dokładnie 28 czerwca przypada 140 rocznica urodzin, a dzień później 70 rocznica śmierci księżnej Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless, Pani Zamku Książ (w tej chwili jednego z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku). Księżna Daisy, piękna kobieta, wielce utalentowana w wielu dziedzinach (np. jej projektu był wystrój wnętrz obecnego domu zdrojowego, a dawniej hotelu w Szczawnie Zdroju), nie wiodła niestety szczęśliwego życia. Położyła wielkie zasługi dla rozwoju regionu, bardzo dbała o ludzi tam żyjących, jej działalność charytatywna zataczała szerokie kręgi. Była fundatorką sierocińców, szkół dla dzieci z biednych rodzin, dofinansowywała pomoc medyczną.
W czasie wojen światowych angażowała się w opiekę nad jeńcami; pomoc z jej rąk otrzymywali również więźniowie obozu Gross Rosen.
Istnieje wiele legend i tajemniczych opowieści dotyczących jej życia – choćby o zaginionym, przeklętym, sznurze pereł czy o miejscu wiecznego spoczynku ( to podobno wie tylko jej wnuk). Za jej postawę i wszechstronną działalność Sejmik Województwa Dolnośląskiego postanowił rok 2013 zadedykować jej pamięci. Kulminacją obchodów tego roku był weekend 28 – 30 czerwca. W dniu rocznicy urodzin, w sali balowej Zamku Książ odbył się koncert Filharmonii Sudeckiej zatytułowany „Pani Książa” pod dyrekcją Jerzego Koska i solowymi skrzypcami Doroty Gracy, a z prowadzeniem i opowieściami o księżnej Daisy doskonale radziła sobie Krystyna Swoboda. Koncert zakończył się dedykowanymi orkiestrze owacjami na stojąco. Natomiast plenerowy koncert filharmoników sudeckich na wałbrzyskim rynku, tym razem dodatkowo z udziałem sopranistki, Eweliny Wojciechowskiej, pod tytułem „Bukiet z muzyką dla Daisy”, zaplanowano na 29 czerwca. Ostatni dzień weekendu z księżną Daisy to najbardziej widowiskowy dzień odchodów. Uczestnicy i obserwatorzy fabularnej gry miejskiej „Urodziny Księżnej Daisy” znajdą się na chwilę w epoce Pani Zamku Książ, a „duch” księżnej pojawi się też w jednej z zamkowych karet krążących po rynku.
Filharmonia Sudecka dedykuje jeszcze jeden koncert księżnej – 17 sierpnia odbędzie się drugi otwarty koncert (również na wałbrzyskim rynku) zatytułowany „Letnia serenada z księżną Daisy”.

koncertu w sali balowej Zamku Książ
wysłuchała Anna Szczepan