Home / Ciekawostki / Kamienie spadające z nieba

Kamienie spadające z nieba

Trzymaliśmy je w rękach. Niezbyt duże, ale ciężkie. Meteoryty. Kamienne, żelazne albo mieszane. Oczywiście, są też ogromne, kilkudziesięciotonowe, kilkudziesięciokilogramowe. Te, które oglądaliśmy, dały się przynieść. A zrobił to astronom, pan Tomasz Lewicki z PLANETARIUM BAJKONUR (14.01.2013). Astronomia to bardzo ciekawa nauka. Chyba jak wszystko, co związane z niebem. Wygwieżdżone niebo jest piękne, a spadająca gwiazda posiada magię spełniania życzeń. Ale spadająca gwiazda, jak dotknie ziemi, to już meteoryt.
Duży potrafi wyrządzić wiele szkód (fala uderzeniowa, kratery). Samo zjawisko – meteor – jest bardzo malownicze. Pojedyncze spadające gwiazdy, deszcz meteorów, pył meteorytowy (tzw. nocne obłoki świecące), przepięknie rozświetlają niebo. Większość jednak nie dolatuje do ziemi, ulegając spaleniu, a i te, które dotrą do nas, też trudno znaleźć.
Najłatwiej chyba na pustyni, bo tam kamień – zwłaszcza błyszczący – łatwo zauważyć. Meteoryty, których źródłem są planetoidy i komety, mają swoje „pory” spadania – najczęściej w połowie sierpnia i w połowie grudnia. Te niesamowite zjawiska można obserwować również w Polsce; mamy 21 potwierdzonych znalezisk. Meteoryty mają swoje nazwy. Najczęściej pochodzą od nazwy miejscowości, rzeki, jeziora. Albo mało romantycznie – po prostu kolejny numer ewidencyjny.

Noworudzki UTW
Anna Szczepan