Home / Kultura / Bożków gościł „Święto Plonów”

Bożków gościł „Święto Plonów”

W minioną sobotę (24 sierpnia), punktualnie o godzinie 13 z placu przy pałacu w Bożkowie, korowód dożynkowy wyruszył do miejscowego kościoła pw. św. Piotra i Pawła, gdzie ksiądz proboszcz Jan Ordowski odprawił mszę świętą. Tak rozpoczęły się uroczystości dożynkowe, organizowane wspólnie przez Wójta Gminy Nowa Ruda, Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda oraz Sołectwo Bożków, dla rolników i mieszkańców gminy Nowa Ruda. Poświęcone płody rolne oraz dary przyniesione przez zaproszone delegacje, wraz z kolorową procesją dożynkową przemierzyły ulice Bożkowa, by znaleźć się na boisku Zespołu Szkół Agrotechnicznych, gdzie zaplanowana została dalsza część uroczystości. O godzinie 15 Wójt Gminy Nowa Ruda Sławomir Karwowski w asyście Przewodniczącego Rady Gminy Bogdana Tarapackiego powitał zgromadzonych gości i dał znak do rozpoczęcia ceremonii ziarna i chleba. Rolnicy z terenu gminy Nowa Ruda zostali zaproszeni na scenę, gdzie z rąk Wójta oraz księdza proboszcza otrzymali symboliczne woreczki wypełnione ziarnem z tegorocznych zbiorów.
Przygotowane przez Sołectwo Bożków woreczki trafiły także do rąk zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m.in. Posłanka Monika Wielichowska, Senator Stanisław Jurcewicz, Marszałek Jerzy Tutaj, Burmistrz Nowej Rudy Tomasz Kiliński oraz delegacje z zaprzyjaźnionych gmin z Somonina, Giżycka i Kobierzyc. Odczytano także listy od parlamentarzystów: Andrzeja Dąbrowskiego oraz Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej. Następnie na scenie zagościły Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Nowa Ruda, które ośpiewały przepiękne wieńce dożynkowe, zgromadzone przy oraz na scenie. Ceremonia ziarna i chleba zakończona została wręczeniem nagród dla Kół Gospodyń Wiejskich przez Wójta Sławomira Karwowskiego oraz Dyrektora Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda Piotra Postrożnego. Nagrody za przygotowane wieńce otrzymali także przedstawiciele Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Bożkowie oraz Sołectwo Świerki.
Cenne nagrody ufundowali także sponsorzy: Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Radkowie (nagroda finansowa za najpiękniejszy wieniec dożynkowy), Posłanka do Europarlamentu Lidia Geringer de Oedenberg (wyjazd do Brukseli) oraz Marszałek Jerzy Tutaj i Posłanka Monika Wielichowska (wycieczka do Zamku Książ). Nagrody te otrzymały odpowiednio Koła Gospodyń Wiejskich z Sokolca, Krajanowa i Włodowic. Dodatkowe podarunki dla Koła Gospodyń Wiejskich z Bożkowa w postaci pięknych chust ufundowała także Pani Bożena Harnas z Bożkowa.
Tuż po godzinie 18 przyszedł czas na rozrywkową część wieczoru, którą rozpoczął miejscowy zespół ABC. Pół godziny przed 20 na scenie pojawiła się rockowa kapela Hak Band, szlifująca na co dzień swój talent przy Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda. Najtłoczniej pod sceną zrobiło się jednak przed godziną 21, kiedy to estradę zapełniły piękne tancerki i wokalistka z zespołu Sweet Girls. Urocze panie z Katowic bawiły publiczność do godziny 22, kiedy to nastąpił punkt kulminacyjny – piękny pokaz fajerwerków. Na zakończenie Wójt Sławomir Karwowski w towarzystwie Dyrektora CKGNR Piotra Postrożnego podziękowali za wspólny, udany dzień i wieczór, a także złożyli ukłony w stronę sponsorów i współorganizatorów, którymi byli:
Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda, Sołectwo Bożków, Koło Gospodyń Wiejskich z Bożkowa, Zespół Szkół Agrotechnicznych z Bożkowa, Ochotnicza Straż Pożarna z Bożkowa, Zespół Szkolno Gimnazjalny z oddziałami integracyjnymi w Bożkowie, Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Radkowie, Producent kruszywa, cementu i betonu „La Farge”, SKOK Wspólnota Oddział Nowa Ruda, Robert Makaroński – Cyfra Plus, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Nowej Rudzie, Noworudzkie Usługi Komunalne, Zakład Produkcji Automatyki Sieciowej z Przygórza, Aldona i Dariusz Styga z Bożkowa, Violetta i Krzysztof Fiszer Piekarnia z Bożkowa, Elżbieta Jaśkiewicz – Plastitec Nowa Ruda, Magdalena i Paweł Tomkiewicz – Sklep Spożywczy z Bożkowa, Edward i Tadeusz Karasek – Agro Complex z Bożkowa