Home / Kultura / Akademia Melomana, Muzyka Sercem Pisana i Pani Elżbieta Mazur w CBI

Akademia Melomana, Muzyka Sercem Pisana i Pani Elżbieta Mazur w CBI

Tym razem wierni (i nowi) słuchacze wiedeńskiej pianistki, Pani Elżbiety Mazur, mieli okazję zapoznać się z twórczością Franciszka Schuberta. Koncert odbył się jak zwykle w CBI (17 listopada), a organizatorami byli AGROREG SA i Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Mocno wypełnionej sali Pani Elżbieta przedstawiła kompozytora tak, jakby był jej wieloletnim przyjacielem, a słuchacze na widowni jej dobrymi znajomymi (mamy zresztą cichą nadzieję, że tak właśnie jest) i wszyscy razem na chwilę przenieśli się do dziewiętnastowiecznego Wiednia, biorąc udział w „Schubertiadzie”.
Piękna, swobodna opowieść dotyczyła zarówno życia, jak i opisu wykonywanych utworów. Franciszek Schubert, wiedeńczyk z krwi i kości, przez długie lata uświetniał swoją muzyką, kawiarniane i towarzyskie spotkania muzyczne. Uznanie zyskał dopiero kilkadziesiąt lat po śmierci. Niby łatwe w zapisie nutowym, ale jak sie okazuje trudne do wykonania utwory Schuberta, przepełnione są emocjami, rozterkami i uczuciami towarzyszącymi życiu kompozytora.
W mistrzowskim wykonaniu pianistki wysłuchaliśmy wybranych utworów Schuberta – walców, tańców niemieckich, z Drei Klavierstücke na zakończenie. Pani Elżbieta nie byłaby sobą, gdyby na jej koncercie choć przez chwilę nie zabrzmiała muzyka Fryderyka Chopina. Tak więc po balladzie i dwóch nokturnach wysłuchaliśmy jeszcze nieco mrocznego, pierwszego napisanego przez Chopina, scherza. Koncert zakończył się wielkimi brawami, bisem i bardzo sympatycznymi rozmowami z Panią Elżbietą – już w kuluarach.
Noworudzki UTW
Anna Szczepan