Home / Kultura / Wernisaż ŚWIAT PASJI w Muzeum Górnictwa

Wernisaż ŚWIAT PASJI w Muzeum Górnictwa

Rzecz nietypowa i ktoś by powiedział zupełnie nie związana z górnictwem. W minioną sobotę (1 lutego), Pani Barbara Korbas, Dyrektor Muzeum Górnictwa zorganizowała wystawę prac różnych twórców pod ogólnym tytułem „Świat Pasji”. Ekspozycje niekoniecznie związane bezpośrednio z górnictwem, ale… jest miejsce i jest ktoś, kto zechciał pokazać co pasjonuje ludzi – rzeźba, minerały, kolekcjonowanie różnych – chciałoby się powiedzieć nawet dziwnych rzeczy. Otwarcie wystawy, które jak na noworudzkie zainteresowanie takimi wydarzeniami zgromadziło dość sporo osób, uświetniła swoim śpiewem kilkunastoletnia noworudzianka o pięknym głosie, Renia S. W jej wykonaniu usłyszeliśmy dwie piosenki: ” Och życie, kocham cię nad życie” Edyty Gepert i „Człowieczy los” Anny German.

Najbardziej nasze, górnicze, to prace byłego górnika KWK Nowa Ruda, Eugeniusza Juszczaka – kilkadziesiąt rzeźb i płaskorzeźb o charakterze scenek rodzajowych w bardzo realistyczny sposób pokazujące życie i pracę górników. Nieco pośrednio (bo takie rzeczy też się kopie) związana z górnictwem jest pokazana kolekcja minerałów. Robert Borzęcki zaprezentował największy w Polsce, prywatny zbiór minerałów, skał, kamieni szlachetnych, skamieniałości i oczywiście bursztynów z zatopionymi w nich owadami. Kolekcja Pana Roberta liczy sobie ponad 2500 okazów z całego świata. Kolejną ekspozycję przygotował Pan Henryk Jan Dominiak, notabene pochodzący z Jugowa. Jest to zbiór miniaturowych dzieł sztuki wykonanych przez polskich artystów oraz miniatury przeróżnych emblematów i symboli.
No i wreszcie kolekcja, która (teoretycznie) najbardziej zafascynuje małych chłopców- ogromny, bo liczący ponad 2000 egzemplarzy, zbiór modeli samochodów. Robert Bernaś spełnił – jak twierdzi – swoje marzenie. Kiedyś oglądał takie zabawki tylko przez sklepową szybę, teraz ma je na własność i może jeszcze pokazać innym.
Wystawa jest czynna codziennie w godzinach od 9.00 do 15.00.
Cena biletu 4 zł (ulgowy 2 zł).
Zachęcamy do zwiedzania!
Anna Szczepan