Home / 40 lat ZPAS / Prawdziwy XXI wiek tuż za płotem

Prawdziwy XXI wiek tuż za płotem

Widzieliśmy. Byliśmy tam, gdzie pracują nasze dzieci albo już wnuki, a jeszcze nie tak dawno pracowaliśmy sami. Prawie czterdziesto osobowa grupa słuchaczy Noworudzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, na wcześniejsze (przy okazji spotkania) zaproszenie Prezesa ZPAS S.A., Pana Piotra Baranowskiego, zwiedziła wielozakładowe przedsiębiorstwo ZPAS GROUP.
Naszym „głównym” przewodnikiem był jeden z pierwszych pracowników firmy (ówczesnego IASE) Pan Krystian Hajzler. Zapoznaliśmy się z historią powstania zakładu i pierwsze kroki skierowaliśmy do wydziału konstrukcyjnego, gdzie zaglądając przez ramię pracownikowi, na ekranie komputera można było się przyjrzeć rysunkom technicznym – lub wizualizacjom przestrzennym – opracowywanych właśnie konstrukcji. Nowoczesna hala produkcyjna (wydział mechaniczny), na którą weszliśmy w stosownych, ochronnych okularach, dla wielu uczestników wycieczki była ogromnym zaskoczeniem.
Automaty? Roboty? Samo się lakieruje? „To lepsze niż telewizor” – usłyszałam komentarz gdzieś z boku. Pomysłowe słuchaczki NUTW na poczekaniu wymyśliły dodatkowe zastosowanie paczkomatów. A może by tak przy sklepach? I odebrać sobie zamówione telefonicznie zakupy o dowolnej porze? No – kto wie? Pomysłowym paniom bardzo się też podobał automatyczny magazyn normaliów (w Słupcu). Bo to się „wklepie” kilka cyferek i przyjeżdża półka z określonymi śrubkami, nakrętkami, podkładkami…. w ładnych pudełeczkach i nic nie jest brudne i zakurzone. „Ale byłoby fajnie mieć taką szafę w domu” – znowu słyszę gdzieś obok. „Na jednej półce buty, na drugiej torebki, na innej bluzki.
Nic nie trzeba by było przewracać w poszukiwaniu tej akurat potrzebnej rzeczy i w szafach byłby porządek aż miło!” – dodaje ktoś jeszcze. Dużym uznaniem cieszyły się porządek i czystość we wszystkich zakładach i sympatia spotkanych pracowników. Na zakończenie wycieczki usłyszałam jeszcze jeden komentarz: „gdybym zobaczyła w telewizji film pokazujący taki zakład, pomyślałabym że to gdzieś na świecie”. A to przecież tuż za płotem…
Bardzo dziękujemy Panu Prezesowi za zaproszenie, a wszystkim naszym przewodnikom za pokazanie zakładu i cierpliwość w wyczerpującym odpowiadaniu na wiele pytań.
Noworudzki UTW
Anna Szczepan
z01

z02

z02a

z03

z04

z05

z05a

z06

z07