Home / Turystyka i sport / Poznajmy nasze miasto…

Poznajmy nasze miasto…

Najlepiej zwiedzając je z przewodnikiem. Taką wycieczkę po naszej Nowej Rudzie poprowadził w minioną niedzielę (24 lutego) znany noworudzki przewodnik PTTK, Pan Czesław Dominas.
Grupa liczyła 30 osób, a uczestnikami byli goście z dusznickiego koła PTTK, słuchacze NUTW, członkowie i sympatycy naszego koła PTTK i po prostu mieszkańcy. W wycieczce wzięła udział także Pani Wera –przewodnicząca dawnego noworudzkiego koła PTTK.
Ciekawej historii miasta wysłuchaliśmy pod naszym pięknym ratuszem. Była legenda o krzyżu, który przypłynął (a zatrzymał się w miejscu dzisiejszego kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego) i niejako dał początek osadzie, o właścicielach i władcach tej ziemi ( m.in. Donynach i Stillfriedach), o podziemnych tunelach, o niezbyt fortunnie przetłumaczonej niemieckiej nazwie Neurode.
Na ulicy Armii Krajowej zatrzymaliśmy się przy budynku dawnej poczty (dzisiejszy Bank Zachodni), a także przy MOK który budowniczym jakoś przekręcił się o 90 stopni i wejście ma od innej niż w projekcie strony. Obejrzeliśmy taki ewenement jak piękna limba, rosnąca od dziesięcioleci obok jednego z domów przy ulicy Kopernika ( kto o tym wiedział?), budynek dawnej kuźni na przy ulicy Bohaterów Getta (a było tych kuźni kiedyś trzy przy tej ulicy), trzypiętrowy dom bez klatki schodowej (na każde piętro wchodzi się z różnych poziomów ulicy), najstarszy dom – niestety w okropnej ruinie, nieopodal pozostałości czwartego pomnika Jana Nepomucena i dowiedzieliśmy się gdzie kiedyś był rybny targ.
Turystyczna grupa wzbudziła takie zainteresowanie, że aż jeden z mieszkańców zapytał nas, jaką to jesteśmy komisją; z niedowierzaniem pokręcił głową na nasze wyjaśnienie, że tylko zwiedzamy miasto. Wycieczkę zakończyliśmy na dawnym Placu Szpitalnym – oczywiście wszyscy wiemy gdzie ten plac jest…

Anna Szczepan