Home / Turystyka i sport / Początek sezonu kolarskiego

Początek sezonu kolarskiego

KOLARSTWO SZOSOWE

Dzierżoniów – 6 kwietnia

Mimo zimna i śniegu z tylko czarną nawierzchnią szosy ruszył sezon kolarski 2013. To chyba ta trzynastka powoduje takie perturbacje pogodowe i organizacyjne w sporcie. W sobotę miało się odbyć w Sobótce Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu MTB 2013, ale z powodu grubej powłoki śniegu oraz lodu na trasie wyścigu wytyczonej na stokach Ślęży organizatorzy odwołali imprezę. Jest to bardzo zła informacja dla górali. Nie dosyć, że w kalendarzu sportowym DZKol jest bardzo mało imprez, w dodatku w części nakładających się na siebie, to jeszcze ginie jeszcze jedna impreza. Cóż, trzeba będzie skupić się na startach w Republice Czeskiej, a część zawodników przerzuci się na szosę.
Szosowcy mimo przejmującego zimna i prószącego od czasu do czasu śniegu zaczęli sezon w sobotę dwoma startami w Dzierżoniowie i w niedzielę w Sobótce. W sobotę 6 kwietnia rozegrano Międzynarodowe Kryterium Kolarskie Boxmet Dzierżoniów 2013. Kryterium było tylko z nazwy bowiem temperatura oscylująca wokół 2 stopni spowodowała, że na wniosek trenerów imprezę rozegrano jako wyścig uliczny na „kreskę” jak to nazywają kolarze. Nie rozgrywano więc finiszy co okrążenie tylko walczono na powtarzanej rundzie 1500 metrów o zwycięstwo na mecie. Na starcie stanęło około 300 zawodników z czołowych polskich grup kolarskich, oraz zawodników z Niemiec, Czech i Litwy. W elicie pań zwyciężyła Paulina Brzźna-Bentkowska, a rywalizację panów zdominowali przedstawiciele CCC Polsat Polkowice.
Pomarańczowo było na mecie bo w kolejności na wpadali zawodnicy CCC Polsat: Bartłomiej Matysiak, Jarosław Marycz, Łukasz Owsian, Paweł Charucki i Marek Rutkiewicz. Wśród noworudzian najwyżej sklasyfikowany został Maciej Zawadzki w wyścigu dzieci na jedno okrążenie. Kuriozalny przebieg miał wyścig juniorów młodszych, w którym trzech zawodników zdublowało cały wyścig w tym też naszą dwójkę Wnęk – Kalkowski.

WYNIKI

ŻACY:

1. Eryk Kaczor (LKS ATOM Boxmet Dzierżoniów), 2. Robert Rzepka (UKS Sokół Kęty), 3. Szymon Janicki (UKS Stobrawa Kluczbork), 5. Daniel Poniatowski (UKS Centrum Nowa Ruda).

MŁODZICZKI:

1. Klaudia Bielawska (UKS Koźminianka Koźminek), 2. Karina Topolska (BDC Nowatex Ziemia Darłowska), 3. Paulina Pastuszek (MKS Karolina Jaworzyna Śląska), 12. Daria Różnicka, 14. Julia Wojtoń (obie UKS Centrum Nowa Ruda).

JUNIORKI MŁODSZE:
1. Patrycja Jasińska, 2. Daria Pikulik, 3. Marlena Karwacka (wszystkie BDC Nowatex Ziemia Darłowska), 15. Klaudia Cybulska (UKS Centrum Sport Wąs Nowa Ruda).

JUNIORZY MŁODSI:
1. Szymon Sajnok (GKS Cartusia Kartuzy), 2. Alan Banaszek (BDC NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki), 3. Kamil Indeka (UKS Gimnazjum Twoja Merida Imielin). Michał Wnęk i Kacper Kalkowski wycofani po stracie okrążenia).

SOBÓTKA – 7 kwietnia

Aleja Gwiazd
W Sobótce jak co roku nastąpiło oficjalne otwarcie szosowego sezonu kolarskiego XXVI Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim „Ślężański Mnich”.
Była to jednocześnie inauguracja cyklu zawodów Pro Ligi BGŻ i Memoriał Romana Ręgorowicza działacza, którego praca spowodowała że Sobótka była centralnym miejscem na mapie Polskiego Związku Kolarskiego. Ten sezon ma nawiązać do tamtych lat. Wspomnień było więcej, bo imprezę zaszczycili oprócz obecnych sterników Polskiego Związku Kolarskiego (Wacław Skarul, Bogdan Rzepka i inni) sławy polskiego kolarstwa. Ryszard Szurkowski, Stanisław Szozda i Czesław Lang to tylko parę nazwisk byłych kolarzy, którzy zawitali do Sobótki i uroczyście otworzyli Aleję Gwiazd Polskiego Kolarstwa obok hotelu Sobotel i z zainteresowaniem oglądali rywalizację swoich następców.
W zawodach wzięło udział 618 zawodniczek i zawodników z Polski, Republiki Czeskiej, Niemiec, Litwy, Bułgarii, Słowacji, Białorusi i Ukrainy. Jest to więc wyścig, na którym obecność jest obowiązkowa dla wszystkich najlepszych zawodników. Byli wśród nich też noworudzianie. Z powodu przedłużającej się zimy nie mają zbyt dużo przejechanych kilometrów, nie mówiąc już o specjalistycznym treningu, a mimo to w tak doborowym towarzystwie pojechali dość dobrze. Największą niespodziankę sprawił Bartłomiej Iwański który przyjechał w dużej zasadniczej grupie. Jechał bardzo aktywnie. Na ostatnim okrążeniu próbował doskoczyć do samotnie prowadzącego Sałamachy.
Niestety to mu się nie udało, bo przewaga 50-osobowego peletonu nad samotnym kolarzem jest ogromna. Ten wyścig pokazał że drzemią w nim duże możliwości, które trzeba uwzględnić układając plan startów.
Największym pechowcem był Michał Wnęk, który wziął udział w dużej kraksie w zasadniczej grupie. Szybko pozbierał się i doszedł do czołówki. Potem jednak ból kolana zmusił go do zejścia z roweru i zatrzymania karetki.

WYNIKI:

MŁODZICZKI:
1. Klaudia Bielawska (UKS Koźminianka Kożninek), 2. Karina Topolska (BCM Nowatex Ziemia Darłowska), 3. Maja Drelak (UKS Stobrawa Kluczbork), 21. Daria Różnicka, 24. Julia Wojtoń (obie UKS Centrum Nowa Ruda).

MŁODZICY:
1. Matus Stocek (Cyklistycky Spolok Zilina), 2. Filip Maciejuk (KS Pogoń Mostostal Puławy), 3. Mateusz Pomaski (UKK BDC Huragan Wolomin).

JUNIORKI MŁODSZE:
1. Daria Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska), 2. Emesta Strginyte (Litwa), 3. Klaudia Seremak (BCM Nowatex Ziemia Darłowska), 21. Klaudia Cybulska (UKS Centrum Sport Wąs Nowa Ruda).

JUNIORZY MŁODSI:
1. Alan Banaszek, 2. Norbert Banaszek (obaj BDC NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki), 3. Damian Wsół (SEK Meble Cyklo Korona Kielce), 35. Kacper Kalkowski (UKS Centrum Nowa Ruda).

JUNIORKI:
1. Bogumiła Dziuba, 2. Patrycja Jacyszyn (obie BCM Nowatex Ziemia Darłowska), 3. Monika Graczewska (LUKS JF-BCH Nowotex Golczewo).

JUNIORZY:
1. Dawid Sałamacha (GK Merida Gliwice), 2. Piotr Konwa (MTB Team UCI 4F Racing Team), 3. Maciej Kasperkiewicz (KTK Kalisz), 22. Bartłomiej Iwański (UKS Centrum Nowa Ruda).

ELITA KOBIET:
1. Katarzyna Niewiadoma, 2. Paulina Brzeźna-Bentkowska (obie TKK Pacyfic Toruń), 3. Karolina Garczyńska (LKS ATOM Boxmet Dzierżoniów).

ELITA:
1. Marek Rutkiewicz, 2. Mateusz Taciak (obaj CCC Polsat Polkowice), 3. Adam Wadecki (LAS VEGAS Power Energy Drink).