Home / Ciekawostki / Muzeum, które warto zobaczyć.

Muzeum, które warto zobaczyć.

O Josephie Wittigu słyszeli zapewne wszyscy noworudzianie. Pewnie nawet wiedzą, gdzie jest dom, w którym mieszkał i który sam zaprojektował. Ale ilu z nas, mieszkańców, odwiedziło Muzeum? Myślę – że tak jak Muzeum Górnictwa – niewielu. A naprawdę warto!
Wstęp kosztuje tylko 5 zł. Pan Janusz Wojtowicz opiekuje się Muzeum już kilka lat. Wszystko tam jest czyściutkie i zadbane. A Pan Janusz jest doskonałym przewodnikiem po życiu Josepha Wittiga – księdza, profesora Uniwersytetu Wrocławskiego, kronikarza i piewcy naszej ziemi. Jego opowieści słucha się z wielką przyjemnością. W Muzeum zwiedza się dwie sale – w jednej pokazane są dokumenty, książki i zdjęcia związane z rodziną Wittigów, w drugiej odtworzono gabinet kronikarza i pokój dzienny. Kiedy w 1946 roku rodzina Wittigów opuściła swój dom, jego wyposażenie pozostało prawie nienaruszone, ale teraz nie ma prawie nic… Aż dziwne, że do dzisiaj uchowały się przed domem bzy, posadzone ręką Wittiga po narodzinach dzieci.
To co w domu jest oryginalne, to dary jego dzieci. Resztę wyposażenia wypożyczono z muzeum w Kłodzku. Udało się jednak zachować klimat tamtej epoki. Muzeum jest pod opieką Fundacji Odnowy Ziemi Noworudzkiej, ale funduszy brakuje niestety na wiele rzeczy (np. w zimie nie było ogrzewania). Ciekawostką jest, że Muzeum dysponuje miejscami noclegowymi. Do dyspozycji gości są trzy pokoiki, kuchnia i łazienka oraz dodatkowe WC – wszystko w bardzo przystępnej dla turystów cenie. Można też w ogrodzie rozbić namiot. Poza muzealnymi eksponatami i ciekawymi opowieściami sympatycznego gospodarza, jest to po prostu piękne, latem tonące w zieleni miejsce, wymarzone do spokojnego odpoczynku, lub potraktowane jako punkt wypadowy do pobliskich atrakcji ziemi noworudzko-radkowskiej.
Kontakt telefoniczny 74 873-37-05.

Anna Szczepan